Cilt Bakımı,Cilt maskesi,Sivilceler için maske,Siyah noktalar,Saç Bakımı,Normal Cilt Bakımı,Saç Sağlığı,aç Bakımı Saç Maskeleri saç dökülmesi saç bakım ürünleri evde saç bakımı saç maskeleri doğal cilt bakımı bitkisel cilt bakımı erkek cilt bakım saç bakımı cilt maskeleri cilt lekeleri siyah noktalar sivilceler Bitkisel Cilt Bakımı Cilt Bakımı ve Güzellik Kuru Cilt Bakımı doğal cilt bakımı bitkisel cilt bakımı epilasyon laser epilasyon

Blog Arşivi
Burun Estetik

Burun yüzün merkezinde bulunan ifadeyi her yönden etkileyen karakteristik özel bir organdır. Genişliği, yüksekliği, derinliği ve çok önemli fonksiyonları vardır. Şekli kişisel farklılıklar göstermektedir. Estetik burun ameliyatlarında da elde edilecek sonuçların bir standart burun olmasından ziyade; her hasta için özel olarak tasarlanması, her hastanın yüz şekli ve oranlarına uygun doğal bir sonuç elde edilmesine uğraşılması gerekmektedir. Burnun kendi içindeki oranları ve yüz ile ilgili oranları, kendi içindeki açıları ve yüz ile yaptığı açılar detaylı olarak değerlendirilmeli ve planlama hasta ile birlikte hastanın beklentileri göz önüne alınarak ayrıntılı bir görüşme ile yapılmalıdır.Estetik burun ameliyatı olmak isteyen kişinin atması gereken en önemli adım bir plastik cerraha başvurmaktır. Ameliyattan önce hasta beklentilerini ve mevcut problemlerini kendisi ne kadar iyi tanımlayabilirse ve bunu ameliyatını yapacak doktoruna anlatabilirse ameliyat sonrasında elde edilecek sonuçta o kadar istediği gibi olacaktır.Estetik burun ameliyatının planlanmasında daha önce kaza veya travma geçirip geçirilmediği, ameliyat olup olmadığı, doğuştan bazı problemlerinin olup olmadığı çok önemlidir.Solunum problemlerinin olması estetik ameliyat olmaya engel değildir. Her iki problemde aynı ameliyatla rahatlıkla tedavi edilebilir.Estetik burun ameliyatı olmak isteyen kişilerin arzuladıkları sonucun kusursuzluk değil düzeltme olduğunu akılda tutarak cerrahi sonrası daha iyi görünme ve daha iyi hissetme konusundaki beklentilerini doktorlarına net bir şekilde anlatmalıdır.Kısacası estetik burun ameliyatı yani rinoplasti, burnunuza yeni bir şekil verebilir ama hayatınızın akışına yön veremez.

Burun Estetiği Bilgileri

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) ülkemizde kadınların da erkeklerin de en çok yaptırdığı estetik ameliyat.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI
Burun estetiğinde (rinoplasti) yapılan işlem kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek buruna yeniden şekil vermek. Daha estetik burun şekli oluşturmak için bazen kemikleri ve kıkırdakları kesmek, bazen de tam tersine eksik yerlerini tamamlamak ve şekillerini değiştirmek gerekiyor.
Bu ameliyatın estetik cerrahinin en zor ve bilinmezleri en fazla olan ameliyatı olduğunu kabul etmek çok doğru olur.


ESTETİK BURUN AMELİYATI NEDEN ZORDUR
Bu ameliyat zordur çünkü burun kapalı bir kutu gibidir ve siz bu kutunun sadece bir tarafından bu ameliyatı yapmak zorunda kalırsınız. Bu ameliyatta bilinmezlikler çoktur çünkü burnun yapısını oluşturan kemik ve kıkırdaklar birbirisinden bağımsız olarak ama bir bütün olarak bulunurlar ve iyileşme döneminde farklı davranabilirler. Bu yüzden sonrasında en sık revizyon, yani ikinci bir düzeltme ameliyatı yapılan estetik ameliyat budur. Dünya standartlarında bir cerrahın her 10 vakasından birine revizyon yapmak zorunda kalması normal kabul edilir.
Diğer yandan bu ameliyat iyi yapıldığında çok iyi sonuçlar verir.


AMELİYAT:
Rinoplasti ameliyatı açık ve kapalı teknik olarak iki şekilde yapılabilir.

Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır. Cerrah içeriden çalışarak ameliyatı tamamlar. Açık teknikte ise burun ucunda 3-4mmlik bir kesi yapılarak burun ucu açılır.

İki teknik arasındaki fark cerrahın ameliyata hâkimiyeti ile ilgili. Burun ucundan yapılan kapalı teknik daha çok bir şişenin içerisinde ameliyat yapmaya benziyor. Eğer sadece şişenin içerisinden bir şeyler çıkarmayı planlıyorsanız sorun çıkmayacaktır ama eğer içeride bir gemi maketi yapmak istiyorsanız işiniz zor. Açık teknikte ise cerrah burnun ön 2/3 kısmında kalan yapılarını önünde görebilir.

Hangi tekniğin daha iyi olduğu bu ameliyatı yapan doktorlar arasında hep tartışma konusudur ve bu konuda bir karar verilmiş değil.

Yukarıdaki tariflerimden anlayabileceğiniz gibi benim tercihim büyük oranda açık teknik yönünde. Bunun en önemli sebebi görmeden, körleme yapılan ve bu kadar da hata affetmeyen ince bir işin sonucunun iyi olabileceğine inancım olmaması. Zaten birçok cerrahi manevranın sadece açık teknik ile mümkün olabileceği, kapalı teknik ile hayal bile edilemeyecek düzeltmelerin açık teknik ile mümkün olduğu kapalı teknik savunucularının bile itiraz edemediği bir şey. Ben açık yapılan ameliyatlardan sonra revizyon ihtimalinin de düştüğüne inanıyorum.

Açık tekniğin en büyük handikabı burun ucunda iz bırakması. Ama bu iz, iyi yapılan bir ameliyattan sonra neredeyse belirsiz oluyor ve burnun altında kalıyor. Birçok hasta bu izi ameliyat sonrasında unutuyor.

Bu konuda yine de doktorunuza danışın ve ona güvenin. Her cerrah en iyi bildiği ve inandığı yöntemler ile en iyi sonucu alacaktır. Yukarıda anlattıklarım sadece benim kişisel görüşlerim.

ÇOK KÖTÜ AMELİYATLAR GÖRÜYORUM, BEN DE Mİ ÖYLE OLACAĞIM ?
Doğal olmayan, çok küçük, karşıdan bakınca burun delikleri gözüken “ameliyatlı burunlar” ben de görüyorum. Kötü yapılmış bir burun ameliyatını nasıl anlayabileceğinizi ayrı bir sayfada anlattım. Ameliyat sonucunun tamamen ameliyatı yapan doktorun kullandığı tekniklere, becerisine ve yapmak istediklerine bağlı olduğunu unutmayın.

Sadece burnu küçülterek kalkık bir burun şekli vermek doğal olmayan bir sonuç ortaya çıkarır. Modern tekniklerde artık neredeyse hiç bir şey çıkarılmadan sadece dokuların yerleri, konumları ve şekilleri değiştiriliyor.

Eskiden burnu kalkık göstermek amacıyla burnu iyice küçültüp başlama noktası olabildiğince aşağı alınırdı. Böylece sanki burun kalkıkmış gibi bir illüzyon yaratılır ancak elde edilen sonuç doğal olmazdı. Olması gereken burnu başlaması gereken yerden, yani hemen hemen göz bebekleri seviyesinden başlatmak ve bütün şeklini ona göre vermek.

AMELİYATTAN SONRA NASIL BİR BURNUM OLACAĞINI GÖREBİLİRMİYİM?
Bu amaçla hazırlanmış bilgisayar programları var. Muayene sırasında bir resminiz çekiliyor ve bu resim bilgisayara yüklenerek resim üzerinde değişiklik yapılıyor.

Bu planlama aşamasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hem sizin aklınızda nasıl bir değişiklik olduğunu ben anlayabiliyorum hem de siz benim ne planladığımı, ameliyatta ne yapacağımı görebiliyorsunuz. Estetik öyle bir şeyki sadece anlatarak açıklamak çok zor ve basit bir resim üzerinde görebilmek ve gösterebilmek çok daha açıklayıcı oluyor.

Bu aşamayla ilgili bilmeniz gereken bir kaç nokta var. Kullandığımız programlar hala bir seviyeyi geçemedi. Resimler iki boyutlu ve sadece tam yandan çekilen profil resimleri üzerinde değişiklik yapmak gerçekçi bir sonuç veriyor. Önden çekilen resimlerde ancak bir yere kadar size bir şeyler gösterebiliyorum. Bilgisayar örneğin burnunuzun ucu bir kaç mm. havaya kalkarsa alttan ne çıkacağını bilemediği için bunu gösteremiyor. Çok yakında üç boyutlu programlar ve resim çekme teknikleri kullanmaya başlayacağız ama şu an için bunlar deneme aşamasında ve muhtemelen bir kaç sene daha geçmesi gerekiyor.

Bilmeniz gereken bir diğer noktada bu çizimlerin sonuçta bir planlama olduğu. Bazen hastalarım bana gördükleri çizimin tamamen gerçekleşme ihtimalinin ne kadar olduğunu soruyorlar. Ben de sıfıra yakın olduğunu söylüyorum. Bu çok bilinmeyenli bir denklem çözmeye benziyor ve ameliyat ne kadar doğru ve iyi yapılırsa yapılsın her şeyi önceden yüzdeyüz bilebilmek mümkün değil. Ameliyat sonucunun yapılan planlamanın tamamen aynısı olması ancak bir tesadüf olabilir. Çok yakın olacaktır, benzeyecektir ama asla birebir olmayacaktır.

Bilmeniz gereken bir diğer şeyde resimde gördüğünüz şekil sizin birinci senedeki halinizi gösteriyor. Erken dönemlerde aynada çok daha şiş bir burun göreceksiniz.

Ben bazen ameliyat öncesi ölçüm yaparak altın oranları ve ideal yüz profilini de hesaplıyorum. Yaptığım hesaplar sonucunda da profil resmini elimle çiziyorum.

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR:
Her ameliyatta olan kanama riski rinoplastide daha ciddi olabilir. Özellikle burun tıkanıklığını gidermek için burun içerisinde estetik dışı işlemler de yapılacaksa ki gerekli ise mutlaka yapılması gerekir, istenmeyen bir kanama olması ihtimali artar. Burun içerisinde orta büyüklükte damarları barındıran bir organdır. Ama bu tür kanamalar genellikle tehlikeli boyutlara varmazlar ve basit tamponlar ile durdurulabilir.

Ameliyattan sonra nefes yollarınızda sineşi denilen yapışıklıklar gelişebilir ve bunlar nefes almanızı ameliyat öncesine göre daha zor hale getirebilir. Bunun tedavisi genellikle kolaydır ancak ikinci bir cerrahi müdahale gerekebilir.

Çok nadir olarak burnun ortasını oluşturan “septum” denilen yapıda delik oluşabilir. Bu genellikle bir sorun oluşturmaz ama nadiren nefes alırken ses çıkmasına sebep olabilir. Tedavisi zordur ve yeniden ameliyat olmak gerekebilir.

Enfeksiyon burunda neredeyse olmaz denilebilir. Kanlanması çok güçlü olan bu organ iltihaba karşı çok dirençlidir. Bu ameliyattan sonra enfeksiyon gelişirse tıp literatürüne girebilirsiniz.


Ama bu ameliyat sonrası estetik sorunlar, deformiteler yaşarsanız ya da burun şeklinizi beğenmezseniz kimse şaşırmayacaktır. Dolayısı ile bu ameliyatın en sık komplikasyonu estetiktir. Bu ameliyattan sonra yüzde 10 – 15 gibi tekrar ameliyat olma riskiniz var, dünya ortalaması böyle ve bu son derece normal kabul ediliyor. Önemli olan hangi sorunlar ile tekrar ameliyata ihtiyacınız olduğu. Benim tekrar ameliyat oranım %6-7 arasında, yapma sebebim de çok büyük oranda burun sırtında ele gelen bir çıkıntıyı törpülemek oluyor. Bu tür bir işlem 5 dakika kadar sürüyor, aynı gün normal hayatınıza dönebiliyorsunuz ama yinede ameliyathaneye tekrar girmeniz, bayılmanız gibi tatsız ayrıntılar içerdiği kesin.

SIK SORULAN SORULAR:

Bu ameliyatı bir plastik cerrah mı yoksa bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanı mı yapmalı?

Doktorunuz bir plastik cerrah ya da bir kulak burun boğaz uzmanı olabilir. Ben yine de bir plastik cerraha ameliyat olmanızı öneririm ama bu ameliyatı çok iyi yapan KBB uzmanları olduğunu biliyorum. Ancak bunun “içini yapmışken şu kemiği de alalım” denecek bir ameliyat olmadığını sakın unutmayın. Bazen iyi niyetle yapılan bu tür rötuşları düzeltmek çok zor olabiliyor. Doktorunuzla her şeyi ayrıntılı konuşun.

Kemikleri kırıyor musunuz?

Kemikleri kırmıyoruz. Eğer şekil vermek ya da bir kısımlarını almak istersek “kesiyoruz”. Bunun için ince keskiler kullanılıyor. Bazen de kemikler törpüleniyor.

Bu ameliyat lokal anestezi ile yapılabilir mi?

Eğer kemikler ile ilgili bir şey yapılacaksa, ki büyük oranda bu gerekir, lokal anestezi uygun olmaz. Bu genel anestezinin şart olduğu bir ameliyat.

Tampon koymak şart mı? Tamponlar çıkarken çok mu acıyacak?

Tampon koymak şart değil. Hatta birçok ameliyattan sonra tampon koymaya gerek yok. Tampon sadece burun içerisinde ciddi bir iş yapılmışsa gerekir. Artık modern tamponlar da eskiden anlatıldığı gibi metrelerce, çek çek bitmeyen uzunlukta değiller. Tampon çıkarılması biraz iç gıcıklayıcı olabilir ama ağrılı bir işlem artık değil. Eğer tampon mutlaka gerekecekse ben ameliyattan önce bunu söylüyorum. Ama her zaman önceden bu kararı vermek mümün olmuyor ve bazen ameliyat sırasında tampon koymak gerekebiliyor.

Rinoplastide amaç burnu küçültmek ve “kemik almak” mıdır?

Bu sorunun cevabı kesin olarak hayır. Bu ameliyatta amaç burna istenilen şeklin verilmesidir. Bu sanılanın aksine genellikle küçültmekle değil burnu büyültmek ile olur. Burnun sırtında “hump” denilen bir kemik (aslında büyük oranda kıkırdaktır bu) fazlalık varsa bu elbette alınacaktır ama bu tür burunların birçoğunda aslında burun ucunda da düşüklük vardır ve yükseltilmesi gerekir. Aynı şekilde birçok burun ucu şişman gözükse de asıl sorun şekildedir ve genellikle küçültülmesi ya da inceltilmesi sadece sorunu büyültür.

İPUÇLARI:
• Rinoplasti en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. İyi yapılırsa çok memnun kalacağınız ama kötü yapılırsa düzeltmenin de zor olduğu bir ameliyat.
• Bizlerin özendiği hafif kalkık Avrupalı burunları sanılanın aksine küçücük değil son derece yüksek burunlar. Dolayısı ile sadece küçültülerek kalkıklaştırılan burunların doğal durması imkansızdır.


AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI SİZİ NELER BEKLER:
Bu küçük - orta derece arası bir estetik ameliyat. Ameliyatta mutlaka bayılmanız gerekli, lokal anestezi ile ameliyat olmanızı hiç tavsiye etmem. Ameliyat mutlaka ve mutlaka bir hastanede yapılmalı. Mutlaka tam teşekküllü olması, yoğun bakımı bulunması gerekmiyor ama bu bir “ameliyat” ve muayenehane şartlarında olmanızı hiç tavsiye etmem.

Ameliyattan sonra burnunuzun üzerinde bir alçı olacak. Burun içerisinde de tamponlarınız olabilir. Yeni nesil tamponların çekilmesi artık çok daha problemsiz oluyor. Arkadaşlarınızın anlattığı metrelerce çekilen tamponlar tarihe karıştı diyebilirim.

İlk geceniz nispeten zor geçecektir. Burnunuzdan nefes almanız, tampon olmasa da zor olur, başınız ağrır, devamlı buz uygulaması gerekir ve uyumanız zor olur. Ancak ertesi sabah kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

Ne kadar şişlik olacağı ameliyatta yapılan işlemlere, sizin bünyenize ve tabii doktorunuza bağlıdır. Burnunuzun ucundan ilk 24 saat hafif bir sızıntı olur. Bu da son derece normaldir.

Eğer bir öbek kan kusarsanız korkmayın. Nadirde olsa bazı hastalar ameliyatta kan yutabilirler ve ameliyattan sonra bu kusmaya neden olabilir. Midede biriken bu bir kaç damla kan asitlerle devasa bir pıhtı haline döner ve kusma sahnesi görenleri dehşete düşüren bir hal alabilir. Kanama taze değilse ve davam etmiyorsa korkmayın, ama doktorunuzu haberdar edin.

Ben ameliyattan hemen bir kaç saat sonra hastalarımın duş yapmalarına iziz veriyorum. Artık kullandığımız plastik alçılar suya dayanıklı, ameliyat bögesi ve dikişler de zaten suya dayanıklı, dolayısı ile duş serbest. Saçlarınıza ameliyat sırasında boca ettiğimiz baticon gibi solüsyonlardan ancak yıkanarak kurtulabilirsiniz ve yıkanmak en az tampondan kurtulmak kadar sizi rahatlatacaktır.

İkinci günden sonra normal hayatınıza dönebilir, örneğin sinemaya gidebilirsiniz. Makyaj yapmak, kapatıcılar sürmek te serbest.

Alçılar alındıktan sonra burun üzerine ince bir bant yapıştırılması şişliklerin erken geçmesine yardım eder.

Ben hastalarımın ameliyattan 2 hafta sonra gözlük takmasına izin veriyorum. Gözlüğün sanılanın aksine kötü bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Güneşe çıkmak için morluklaınızın geçmesini beklemeniz yeterli. Morluklar da genellikle ilk hafta sonunda bitmiş oluyor. Dolayısı ile ameliyattan bir hafta sonra tatile çıkabilir, denize girebilirsiniz.

AMELİYATIN KARNESİ:
Anestezi şekli: Genel.

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde.

Ameliyat süresi: 1.5 ile 2.5 saat.

Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olunabilir.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

Şişme, morarma: Şişlikler 2 gün, morluk olursa 3–7 gün arasında.

Pansuman: Varsa tamponlar ertesi gün alınıyor. Alçı beşinci gün çıkarılıyor.

Dikişler: Açık rinoplasty yapılmışsa burun ucunda dikişler olacaktır ama bunlar kendiliğinden eriyorlar. Yani alınacak dikiş yok. Alçı 5-7 gün arasında alınıyor.

Ne zaman işe dönülebilir: 3–7 gün.
Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra normal sporlar. Basket, box gibi vücut vücuda yapılan kompetitif sporlara en erken 5 hafta sonra başlamak doğru olur.

Son şekil: Genellikle ikinci haftada şişliklerin önemli bir kısmı gider. Ama son şekil en erken altıncı ayda ortaya çıkar. Özellikle kaşlar arasında alına doğru şişlik varsa bu bir seneye kadar devam eder.

Burun Estetiği Genel

Geçen 20 sene içinde burun estetiğindeki trend hep daha ince cerrahiye doğru gelişmiştir. Bunun nedeni ise birinci aşamada daha az travma oluşturmaya yönelik tasarlanmıştır. İkinci aşamada ise burun tasarımı açısından daha net ve daha iyi sonuç almak planlanmıştır.

Hızlı iyileşme!
Yaptığım operasyonları klasik burun estetiği ile karşılaştırılacak olursa ödem ve şişliklerin oluşması daha azdır, ödem ve şişliklerin geçmesi ve burnun son şeklini alması daha kısadır. Zarif cerrahiden dolayı dolaşım bozukluğu en aza düştüğü için rehabilitasyon süreci de azalır. 3 haftalık bir süre içerisinde ödemler çözülür ve burun son şekline %90 yaklaşır. ‘Less invasive surgery’ temellerine uygun bu yöntemde dokulara daha zarif davranıldığı için hızlı iyileşmenin yanında iyi sonuç ta ayrıca önemli bir avantajdır.

Tasarıma yol açık!
Burun tasarımı yüze ve kişiye özel yapılmaktadır. Tasarım öncesinde burun içi endoskopik muayenesi yapılır ve burun yapısı ciltten başlayıp kemik yapısı ve anatomisine kadar incelenir. Çekilen fotograflar bilgisayara aktarılıp beklenen burun bilgisayar tasarımı oluşturulur. Ancak beklenen burun yapısını elde edebilme süresince iki önemli gerekçe söz konusudur, ilki ; burun yapısında şekil alma yeteneğinin ne derecede olduğu, ikincisi ise uygulama yeteneğidir. Uygulama yeteneği cerrah ve kullandığı yöntemlerle yakın ilişki göstermektedir.
Ameliyat süresi ortalama 2 saattir. Bayanlarda 17 erkeklerde 18 yaştan itibaren operasyon gerçekleşebilir.

Burun ucu Estetiği

Lokal veya genel anestezi verilerek yapılan burun ucu estetiği ameliyatı, yapılacak işlemlere göre, yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir.

Burun ucu estetiği ameliyatı sonrası kişi hastaneden aynı gün taburcu olabilir. Bununla beraber ameliyat sonrası 3 gün bandaj kullanımı önerilir.

Burun ucu Estetik ameliyatından 4 gün sonra uçak yolculuğuna, 5 gün sonra da işe dönüşe izin verilir.

Nefes Darlığı

Septorinoplasti ameliyatında burun estetiği yanısıra nefes darlığı ayrıca giderilir. Bu ameliyatta burun kemeri alınabilir, boyutu
değiştirilebilir, burun ucu şekillendirilebilir, burun delikleri küçültülebilir. Burundan nefes alma problemlerini çözmeye yönelik müdahaleler (septoplasti, konkaplasti…) ile birlikte yapılabilir. Burun cerrahisinde estetik ve fonksiyon birbirinden ayrılmaz unsurlardır ve başarılı burun ameliyatı yüzünüzle uyumlu doğal bir burun görünümü sağlamalı ve nefes almayı daha da rahatlatmalıdır. Erkeklerde 18, kızlarda 17 yaştan itibaren bu ameliyat yapılabilir.

İlk önce burun içi ve dışı ayrıntılı bir şekilde muayene edilir. Ek bir hastalık ve problem var ise bu aşamada endozkopi ve görüntüleme yöntemleri ile tespit edilir (deviasyon, sinüzit, nazal polip vs …). Ameliyattan önce burun ve yüzden fotoğraf çekilir. Bu pozlar ameliyatınızı planlamada kullanılır. Ayrıca alınan görüntüler üzerinde bilgisayar ortamında tasarım yapılır. Böylece ameliyat sonrası görüntü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ameliyat kesileri burun deliklerinin içinden yapıldığı için dış görünümde herhangi bir ameliyat izi olmaz.

Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulanlar

Burun estetiği hazırlıklarında neler yapılır?
Kliniğimize gelen her bugun estetiği hastasında nefes darlığı olup olmadığı tespit edilir. Nefes darlığı tespiti endoskopik muayene ile gerçekleşir. Gerektiği durumlarda burun ve sinus yapısı tomografisi alınır. Önceden almış olduğu muhtemel darbeler araştırılır. Sağlık açısından ameliyat hazırlıkları yapılır ardından bilgisayar ortamında burun ameliyatı sonrası fikir sahibi olmak açısından tasarım yapılır.Bu tasarım kişiye ameliyat sonrasında alacağı burun şekli konusunda fikir verir ve daha önemlisi cerrahı detaylı teknik tasarım konusunda yönlendirir.Bilgisayar tasarımı olmadan burun estetiğini gerçekleştirmenin bir anlamı yoktur. Yüzün profil çalışması bu konuda standarttır ve teknik açıdan önem taşır.Burun tasarımı bu açıdan yapılır.

Burun estetiği kimlere yapılabilir?
Bayanlarda 17 erkeklerde 18 yaşından itibaren yapılabilir. Daha önce burun estetiği olup sonuç alamayan hastalarada başarılı bir şekilde uygulanabilir. Yurtdışından gelen hastalarımız yalnızca 1 haftasını Türkiyeye ayırması yeterlidir.

Burun estetiği nekadar sürer?
Burun estetiği ortalama 2 saat sürmektedir..

Burun Estetiği

Burun dış görünümünü oluşturan anatomik yapıda, cilt, cilt-altı, kıkırdak ve kemik dokuları birbirini tamamlar. Tabii kas, sinir ve kan damarları bu yapıya canlılık verir. Burun içi ise; fonksiyonel yapılar, burun içi döşemesi, orta duvar anatomisi ve konkalardan ibarettir. Burun, yüzün orta bölgesinde ve projeksiyonu en önde olduğundan ilk bakışda kendisini gösterir. Güzel burun şekli yüz güzelliğini tamamlarken, bakışı süsler, eğri, kambur veya düşük burun şeklinde ise ifade bozulabilir. Ayrıca burun fonksiyonel bir organdır. Nefes almada problemi olan bir burun kişinin konuşmasını ve özgüvenini etkilerken
sağlığını da sıkıntıya sokabilir. Burun estetiği ve nefes alma işlevi birbirinden ayrılamaz bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Burun estetiği ve nefes darlığı söz konusu ise hangisi önce yapılmalıdır?
Burunda yapılacak işlemlerin tek seansta tamamının bitmesi tercihimizdir. Bu esnada hem burun şekli değiştirilir hem de orta duvar eğrilikleri düzeltilir. Orta duvar anatomisi burun estetiğinde temel direk hükmündedir. Orta duvar rekonstrüksiyonu düzgün yapılmaz ise burun estetiği hüsranla sonuçlanabilir, burun kayması olup eğri burun şekli meydana gelebileceği gibi,ameliyat öncesi sıkıntı vermeyen nefes problemleri bariz bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu yüzden her iki işlemin birarada estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahınız tarafından yapılması en doğrusudur. Birinci seansta nefes darlığı yapılıp sonraki bir seansta estetik yapılması estetik ameliyatının başarısını azaltabilir çünkü birinci ameliyattan dolayı hem malzeme eksikliği hem de dokulara rahat ulaşım zorluğu oluşurken ,kişi içinde ayrı bir travma sebebidir.

Deviyasyon ameliyatını (orta duvar eğriliği) estetik cerrah yapabilir mi?
Estetik cerrahlar esasında estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahtırlar. Estetik tarafında yaptıkları cerrahiye sanat katarlar, plastik tarafında dokuları çok iyi şekillendirirler ve rekonstrüktif açıdan eğer doku eksikliği söz konusu ise onarımını gerçekleştirirler. Bu durumda estetik cerrah buruna hem dış görünüm kazandırır, hemde orta duvar rekonstrüksiyonunu en iyi şekilde yapar. Deviyasyonların klasifikasyonu, düzeltilmesi ve hatta orta duvarın tekrardan oluşturulması en iyi estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrihinin sağladığı teknik zenginliği ve teknolojisi sayesinde gerçekleşmektedir.

Burun estetiği hangi yaşlarda yapılmalı?
Burun estetiği bayanlarda 18 ve erkeklerde 19 yaştan itibaren yapılabilir. Bu yaştan önce yapılması dokuların gelişmesi tamamlanmadığı için sağlıklı olmaz. Dokulara saygı yönünde nekadar ileri yaşta yapılırsa o kadar iyi olur. Ayrıca 45-50 yaş üzerinde kişilerde yapılmasında dikkat gerekir, çünkü bu yaştan sonra kemik yapısı kırılgan olurken burun iç ve dış oluşumları gençliğini kaybetmiş ve hassaslaşmıştır. Burun estetiği yapılacaksa, kırmadan,en az travmayla çok zarif bir şekilde yapılmalıdır.

Burun estetiğinde doğalığı sağlayan faktörler nedir?
Başarılı sonuçlar için, kişinin tercihi ve ameliyatı yapacak cerrahın ortak payda da buluşmuş olmaları gerekir.Başta sizin tercihinizin doğallık olması ve cerrahınız bu doğallığı hissedebilmesi gerekiyor. Daha sonraki aşama, cerrahi yaparken doğallığı kaybeden tekniklerden uzak olmaktır. İlk önce muayene ve tasarım yapılır. İyi bir burun estetiğini gerçekleştirmek için değerlendirme ve tecrübe elele verip hangi cerrahi teknikler yapılacağına karar verilir. Doğallığı kaybeden en önemli faktörlerden birisi doku kaybıdır. Doğal olmayan bir buruna baktığınızda mutlaka doku kaybını görürsünüz. Doku kaybını engellemk için yapılacak işlem kaba cerrahiden uzak durmaktır. İnce ve zarif cerrahide doku kaybı olmaz. Burun kırılmadan yapılırsa, kemik yapısında çıkıntılar oluşmaz, önceden bilgisayar tasarımı gerçekleşirse burunun fazla küçülmesi söz konusu olmaz, mikro-cerrahi teknikleri kullanılırsa dokularda yırtılma ve hasar oluşmaz, teknolojisi ileri olan cihazlar ve aletler kullanılırsa manipulasyonlar kolaylaşır ve cerrah sanatını rahat bir şekilde gerçekleştirir. Burun estetiğindeki hedef, ameliyatın tek seansta , sonucun doğal ve güzel olması, rahat nefes alınabilmesi ve hızlı iyileşmedir.

Burun estetiğinde yapılan bilgisayar tasarımı neden önemlidir?
Bilgisayarda profilden yapılan tasarımlar, estetik cerrah ile burun estetiği isteyen kişi arasında fikir birliği sağlarken, kişininde doğru bilgilendirilmesi yönünden önem taşır. Estetik cerrahıda uygulayacağı yöntemler konusunda yönlendirir. Burun estetiğinde bilgisayar tasarımı muayenenin bir parçasıdır.Bilgisayarın kullanılmadığı dönemlerde estetik cerrahlar kişinin fotografları üzerinde oynama yapıp sonuç gösterirken, günümüzde bilgisayar teknolojisinden faydalanılarak daha net ve güzel sonuçlar verilebilmektedir.

Burun estetiği neden mikro ve zarif yapılmalı?
Burun yapısı zarif olduğundan üzerinde yapılacak cerrrahi işlemler de ince olmalı ve dikkatli davranılmalıdır.Bu inceliğin sınırı yoktur. Tıp teknolojisi ilerlemeye devam ettiği sürece daha detaylı işlemler yapılmaya çalışılacaktır. Bu tarz ince çalışma doku kayıplarını engeller, net sonuç almanın yolunu açar, asimetrilerin oluşmasını engeller, şişlik ve morlukların oluşumunu azaltır ve iyileşme süresini hızlandırır.

Burun estetiğinde mikro çalışmalarda hangi teknolojiler kullanılır?
Burun kemik yapısını kırmadan yapabilen mikro-motor sisitemleri artık dünyada geniş bir şekilde kullanılıyor. Burun dokularına ulaşımda kullanılan mikro-makas çeşitleri dokuların zarar görmesini engeller. Burun estetiği sırasında özel aşamalarda büyüteç lenslerin kullanılması dokuların korunması ve şekillenmesinde yarar sağlar. Özel tasarımlı ışık sistemleri ve endoskopi aletleri orta duvarı görüntülemede ve deviyasyonların rekonstrüksiyonunda önem taşır.

Burun estetiğinde kırma yerine neden mikro-motor kullanılır?
Şu an dünyada her hastanede, her diş hekimliği kliniğinde mikromotor sistemlerini görebilirsiniz. Artık ortopedi, beyin ve omurga cerrahisi, çene cerrahisi ve dişhekimliğinde olmazsa olmaz sistemler olan mikro-motor sistemleri kemikleri zarif bir şekilde kesip, törpüleme yapıyor. Bu sistemler ultra-mikro denecek kadar zarifleşti ve her küçük delikten büyük işler yapacak kadar başarı sağladı. Dünyada çeşitli estetik cerrahi merkezlerinde kullanılan bu sistemler estetik cerrahi literatüründe yar almaktadır. Hedef kemik yapısını kırmadan şekillendirmek ve kırmaktan dolayı oluşan riskleri ortadan kaldırmak.

Burun estetiğinde neden cilt kesisi yapılmamalı?
Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi eğitiminde şu vardır, görünümde mecbur kalmadan iz bırakmamak ve mümkün olduğunca cilt bütünlüğünü korumak. Burun estetiğinde bu kuralın geçerliliği doruktadır. Bir cerrah için,ameliyat ettiği hastasının ‘Doktor bey ameliyatımı nereden yaptınız? ’ sorusu müthiş keyif verici olur. Burun estetiğinde ve yanında nefes problemi varsa bile profesyonel kapalı yöntemlerle herşey yapılabilir, burun ucu düzeltilir, burun kemeri şekillendirilir, deviyasyonların en zorlarına onarım yapılabilir. Bu yöntemde cilt bütünlüğü bozulmadığı için ameliyat sırasında sonuç değerlendirilmesi kolaylaşır ve columellar bölgeden geçen damar ve sinir dalları kesilmediği için burun ucu dolaşımı ve duyusu hızlı bir şekilde toparlar. Özel ışık sistemler kullanıldığı zaman her manevra görülerek kolay bir şekilde yapılabilir.

Zarif cerrahi teknikle yapılan burun ameliyatında iyileşme süresi nedir?
Ortalama 2-2,5 saat süren genel anestezi altında yaptığımız ameliyat sonrası hastaların çoğu aynı gün eve dönmek istiyorlar.Genel anesteziden çıkmış olmaları ve yakın takiplerinin yapılması için hastalarımı bir gece hastanede takip ediyorum.Beşinci gün hastamı tekrar görüp burun üstü atelini çıkarıp üç-dört gün kalacak özel bantlarını yapıştırıyorum.Hassas bir çalışma ve iyi bir ameliyat sonrası bakımla hastalarım maksimum birinci haftasında normal yaşantısına dönmüş,işe başlamış olabiliyor.

***Her insan, kendine özel güzel bir burunu hak eder ve nefes alma problemi olmadan da bunun keyfini yaşamak ister.

Op. Dr Yakup Avşar
Este Klinik - 0212 270 09 93

Lazerli Epilasyonun Avantajları

işte o avantajlar..

Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve tesiri, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.

Lazer, kabaca tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık demektir. Belirli dalga boylarındaki lazer ışınları koyu renkli maddeler tarafından tutulmak suretiyle enerjilerini bu maddelere aktararak ısı enerjisine dönüşürler.Bu özellikten yararlanarak lazer ışığı tıpta 40 yıldır çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Lazer epilasyonda prensip, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamak daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir. (Bu sırada ortaya çıkan ısı kıl kökü hücresini tahrip eder. Tüylerdeki melanin cilttekine göre daha konsantredir. Bu da cildin zarar görmesini önler. )

Lazer Epilasyonun Avantajları

- Hastaların çoğunda kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar
- Tekniğine uygun yapılırsa güvenilir bir yöntemdir
- Bacak, sırt gibi geniş alanlarda uygulama olanağı sağlar
- Göreceli olarak daha az ağrılı bir yöntemdir,hastaların çoğu tedaviye rahatlıkla uyum sağlar
- Tekrar büyüme olsa bile oluşacak tüyler zayıf açık renkli kozmetik önemi zayıf tüyler şeklindedir
- Hızlı bir yöntemdir 4-5 saatte vucuttaki tüm tüyler temizlenebilir
- Cilt üzerine toksik yada allerjik bir yan etkisi yoktur,cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz,kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur .
- Batık kılların ve kıl dönmelerinin en öenemli tedavi yöntemidir.
- Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

Lazer Epilasyonun Dezavantaj ve Yan Etkileri

- Klinik yanıt her hastada aynı şekilde olmadığından görüşme yapılarak kıl yapısı değerlendirilmeden kesin bir başarı oranı verilememektedir
- Nüks oranları tam olarak bilinmemektedir, her hastada farklı nüks oranı söz konusudur.Tedaviye en iyi yanıt acık renkli ten,koyu renkli kıl profiline sahip kişilerde gerçekleşmekle birlikte nüks oranı hakkında önceden tahmin yapmak imkansızdır.
- Beyaz-gri,kızıl ve sarı renk kıllara genellikle etkinlik göstermez
- Bronzlaşmıs ciltlere lazer epilasyon yapılamaz, rengin açılmasını beklemek gereklidir.
- Tekniğine uygun ve işin uzmanı olmayan kişilerce yapılan lazer epilasyon tedavileri sırasında yanık, yara, deride renk değişiklikleri görülebilir. Bunların çoğu geçici yan etkiler olmakla birlikte kalıcı ve tıbbı tedavi gerektirecek kadar ciddi de olabilir.
- Gözlere zararlıdır, özel koruyucu gözlük takılması zorunludur.
- Elde tersine yeterli kanıt olmamasına karşın gebelerde kullanılması önerilmez,
- Herpesli (uçuk hastalığı) bölgelerde, sedef hastalığı olanlarda, prekanseroz cilt lezyonu olanlarda, cilt enfeksiyonlarında lazer epilasyon yapılamaz.
- Lazer epilasyonun seans başına birim maliyeti yüksektir, toplam tedavi maliyeti düşünüldüğünde ise elektroliz epilasyondan daha pahalı değildir.