Cilt Bakımı,Cilt maskesi,Sivilceler için maske,Siyah noktalar,Saç Bakımı,Normal Cilt Bakımı,Saç Sağlığı,aç Bakımı Saç Maskeleri saç dökülmesi saç bakım ürünleri evde saç bakımı saç maskeleri doğal cilt bakımı bitkisel cilt bakımı erkek cilt bakım saç bakımı cilt maskeleri cilt lekeleri siyah noktalar sivilceler Bitkisel Cilt Bakımı Cilt Bakımı ve Güzellik Kuru Cilt Bakımı doğal cilt bakımı bitkisel cilt bakımı epilasyon laser epilasyon

Blog Arşivi
Cilt Bakım Sözlüğü

işte size güzellik sözlüğü.vitaminler ve siz.

A vitamini : Kolajen üretimini artırmakta kullanılır ve soyma işlemine katkıda bulunur.
Advanced Performance Complex : Cilt hücrelerini kuvvetlendiren,nemi çeken ve hapseden ve genç cildin korunmasını sağlayan farmasötik malzemelerin karışımı.
Akne : Tüy kökleri ve yağ bezlerindeki kronik bir rahatsızlık.Siyah nokta,sivilce,kist ve bazen de yara olarak ortaya çıkar.
Akne rosacea : Yetişkinlerde görülen,hassasiyet,tahriş ve kızarıklık olarak ortaya çıkan özellikle de burun çevresi ve yanaklarda rastlanan akneye benzer görüntü.
Aktinik keratoz : Ciltteki küçük ve sert kırmızımsı bölgeler.Genellikle açık tenli kişilerde rastlanır,aldırmadıkları takdirde kansere yol açabilir.
Alfa Hidroksi Asit : Bitkilerde elde edilen bir grup asitten oluşur. Cildin üst tabakasını soyucu(peeling) etkisiyle ince ve yüzeysel kırışıklıkları yok etmekte,cildin dokusunu ve rengini iyileştirmekte,gözüneklerin tıkanmasını önlemekte,yağlı ve akneli ciltlerin tedavisinde ve cildin durumunu iyileştirmekte kullanılır.En yaygın şekilde kullanılan Alfa Hidroksi Asit türleri glikolik asit ve laktik asittir.
Allantoin : Karakafes kökünden elde edilir.Şifa verici,nemlendirici, yumuşatıcı olması ve tahrişe sebep olmaması özellikleri nedeniyle kullanılır.
Aloe Vera : Güçlü bir nemlendirici ve yumuşatıcıdır.Yıpranmış,kuru ve güneşe maruz kalmış ciltler için çok faydalıdır.
Amino Asitler : Lecithin gibi kolajen ve elastinin yapıtaşları.
Antioksidan : Oksidasyon sürecinin yarattığı etki ile ortaya çıkan serbest radikal hasarına karşıbariyer oluşturmakta yardımcı olna bir madde.Oksidasyon ciltteki yaşlanma izlerinin en görünür olanlarını meydana getirir.Değerli cilt bakım antioksidanları nar,C vitanmini,E vitamini,goji berry meyvesi,ellagic asit ve yeşil çaydır.
Arındırma İşlemi : Yeni bir cilt bakım ürünü kullanmaya başladığınızda ciltte meydana gelen reaksiyon.Bu durum;ürün cildi temizlediği ve sıkışan yağları ve pislikleri yüzeye çıkardığı için meydana gelir ve ilk etapta sivilce oluşuma sebep olabilir.
Aşırı pigmentasyon : Melanin pigmentinin aşırı üretimi ve ciltte meydana gelen kararmalar.
Avokado Yağı : Nemlendirici özelliklerinden ötürü kullanılır.
Ayçiçeği Yağı : Yumuşatıcı özelliği ve çok yüksek oranda bitkisel yağ asidi içerigi nedeniyle tercih edilir.
Azelaic asit : Antibakteriyel,anti - enflamatuar özellikleri sebebiyle kullanılır.
B vitamini : Kan dolaşımını arttırır ve dokuları onarır.
Benzoyl Peroksit : Akne tedavisinde kullanılan bir anti bakteriyel. Akne tedavisinde etkilidir ancak cildi kurutabilir ve bazı durumlarda daha çok sivilcelenmeye neden olabilir.
Beyaz başlı sivilceler : Kapalı komedon olarak da bilinirler.Birikmiş öle hücre,yağlanma,bakteri ve pisliklerin gözenekleri tıkanmasıyla oluşurlar.Beyaz başlı sivilceler küçük beyaz şişkinlikler ortaya çıkar.
BHA : Beta Hidroksi Asit olarakta bilinir ve soyma işlemine katkıları sebebiyle kullanılırlar.Lipofilik yani yağda çözünme özelliği ile tanınırlar.En yaygın BHA salisilik asittir.
Bitkisel yağlar : Bitkisel yağlar gerçek yağlardan farklıdır.Sudan daha hafif olan bitkisel yağlar antiseptik ve anti - enflamatuar etkilere sahiptir.
Bitkisel yağ asitleri : Hücresel zarın temel yapıtaşıdır,omega 3,omega 6,keen tohumu,goji berry meyvesi gibi türleri hücresel su kaybını önlemekte kullanılır.
C vitamini : Antioksidan ve şifa verme özellikleri ile tanınır.
Camomile : Anti-enflamatuar özelliği sebebiyle kullanılır.Bakterileri yok eder,kaşıntıları önler ve yumuşatır.Antiseptik ve saflaştırıcı etkileri vardır.
Chitosan : Nemin tutulmasında yardımcı olur.
Cilt Üstü Su Kaybı : Ciltteki suyun atmosfere kaçmasıdır.Kaçınılmaz olarak hücrenin su deposundaki dahili suyun da bir kısmı havaya doğru buharlaşır.Ancak iyi bir nemlendirici ve düzenli biçimde uygulanan yeterli bir dahili cilt bakamı cilt üstü su kaybını minimuma indirir.
Co-3 : Patenti Dr.Howard Murad'a aittir.Ciltteki kalojen ve elastin dokusunu yapılandırarak cildini kuvvetlendirir ve yeniler.Çizgi ve kırışıklıkların onarılması ve önlenmesi ile cildin bakımını sağlar.Kolajen parçalayıcı enzimlerin oluşumunu azaltır.
Coenzyme Q 10 : Cildin savunma mekanizmasını arttırarak serbest radikallere karşı bağışıklık ve savunma sağlayacak şekilde bir antioksidan gibi çalışan bir enzim.
Cauperose : Estetisyenlerin akne rosacea ve/veya telangiectasia (kılcal damar rahatsızlığı) gibi kızarıklık durumlarını tanımlamada kullandıklarını teknik olmayan bir terim.
Çevresel / harici yaşlanma : Çevre etkileri ,stres,kirlilik ve güneş gibi dışsal etkenler sebebiyle oluşan yaşlanma belirtileri.
Çinko : Cildi UV ışını,enfeksiyon,bakteri ve mantara karşı koruyan bir eser mineraldir.Ayrıca kolajen üretimini destekler.A ve E Vitaminlerinin etkinliklerini artırır ve tahrişleri yumuşatır.
Çuhaçiçeği : Ciltte meydana gelen tahrişlerin tedavisine yardımcı olur.Cildin normal bariyer fonksiyonunu yerine getirmesine destek olur.
Dahili yaşlanma : Dış faktörlerin etkisi olmaksızın doğal olarak yaşlanma.Dahili yaşlanmada en etkili faktör genetik yapıdır.
E vitamini : Tocopherol olarak bilinir ve öncelikle antioksidan olarak işlev görür.
Egzama : Tam sebebi bilinmemektedir.Hafif egzamada cilt kurur,sıcaklaşır ve kaşınır.Daha ciddi seviyelerde ise deri parçalanabilir ve kanayabilir.
Elastin : Cildin şeklini korumasını sağlar.
Ellagic asit : Yeşil çay,nar ve goji berry meyvesinde bulunan ve şifa avantajları ile tanına yüksek bir antioksidan.
Enzim : Papain (papayada) veya bromelain (ananasta)formlarıyla soyma işleminde saf halde kullanılan enzimlerdir.Cildin en üst katmanındaki ölü deriyi eritme işlevine sahiptirler.
Farmasötik Dereceli Malzemeler : Yüksek kalite ürünlerde bulunan malzemeler anlamına gelir.
Flavonoidler : Flavonoidler kılcal damar ve bağ dokusunu güçlendirir. Anti-enflamatuar,antihistaminik ve antiviral işlevi görürler.
Fosfolipidler : Fosfolipidler bitkisel yağ asidi özellikleri için kullanılır.
Gece Kremi : Gündüz kullanılan kremilere oranla çok daha yoğun nemlendirici malzeme içeren kremler.Gece kremlerinin önemli olmasının iki nedeni vardır :
1) TEWL (cilt üstü su kaybı) geceleri çok daha yoğundur.Gece kremi bu tür bir nem kaybına engel olabilir. 2) Vucut hücreleri geceleri besin alır ve yeniler.Bu sebeple gece hammadde alımı için en uygun zamandır.
Ginkgo Biloba : Kan dolaşımını,beyne,kalbe ve diger bölgelere oksijen iletilmesini tetikler.Ayrıca başka anti-enflamatuar ve anti oksidan özellikleri olduğu da bilinmektedir.
Gliserin : Su tutma özelliği vardır.Havadaki suyu çeker ve hapseder.
Glucosamine : Bağ dokuyu güçlendirerek daha çok su tutalabilmesini sağlar.
Glycosaminoglycanlar : Cildi forma sokar ve cildin bariyerine güçlendirir.
Goji Berry meyvesi : Besin değeri açısından en yoğun yiyeceklerden biridir. Amino asit,bitkisel yağ asitleri,eser mineralleri,C vitamini,beta-carotene ve anti-enflamatuar etkileri sebebiyle kullanılır.
Güneş engelleyici : UV ışınlarını fiziksel olarak geri yansıtmak için kullanılan yöntem.
Güneş koruması : SPF oranı verilen bir krem ya da losyon.Ciltle güneşe karşı görünmez bir bariyer oluşturmak üzere reaksiyona girer.Bariyerin kuvveti APF oranı ile belirlenir.Rakam ne kadar düşük olursa koruma da o kadar az olur.Güneş koruması kullanmak bronzlaşmanıza engel olmaz ancak yanma riskinizi azaltır.Güneş korumaları UV ışınlarını absorbe eder.Güneş engelleyicileri ise fiziksel olarak ışınları geri yansıtır.
Güneş yaşlanması : Güneş / ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasar.
Hassas cilt : Genelde kuru olan ve birçok maddeyle temasta tahriş olan cilt.
Hidrojen peroksit : Antibakteriyel özellikleri sebebiyle kullanılır. Pacnusların yok edilmesinde de etkilidir.
Hidrokion : Yaşlılık lekeleri ve akne izlerini giderir.kolay gelsin.

Yaşlı Ciltlere Cilt Bakımı

Yaşlı ciltlere cilt bakımı..Küçük bir salkım üzümün kabuklarını ve çekirdeklerini çıkardıktan sonra cam bir kasenin içinde iyice ezin ve çıkan üzüm suyunu süzdükten sonra kalan posayı cildinize yumuşak ve dairesel hareketlerle sürün. yirmi dakika bekletin ve sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Üzüm ile yapılan bu uygulama hem cildinize derinlemesine temizlik sağlayarak cilt bakımınızı yapar hem de peeling etkisi ile cildinizi ölü hücrelerden arındırır. Bir iki tane kivinin kabuklarını soyun ve ezerek püre haline getirin. çıkan fazla kivi suyunu süzdükten sonra posasını temizlenmiş cildinize dairesel ve yumuşak hareketlerle masaj yaparak sürün. yirmi dakika sonra ılık suya batırdığınız pamuk ile önce cildinizi silin daha sonra yıkayınız...

Makyaj şeklinizi değiştiriniz...

Buğulu bakışlar
Buğulu bakan bir çift göz, seksilik bakımından, bir büstiyer veya on santimlik stilettolarla eş değerdir. Çekiciliğinizi dayanılmaz kılmak istiyorsanız, buğulu bakışlara uçuk pembe dudaklar ekleyin. 'Pembenin sıcaklığı gözdeki karanlık gölgelerle dramatik bir kontrast oluşturuyor' diyor Lopez. İlk önce gözünüzün altını ve üstünü kömür rengi bir kalemle çizin. Göz kapaklarınıza siyah far uyguladıktan sonra, kalemi ve farı birleştirmek için fırça ya da sünger kullanın.

Pembe allık
Göz altınıza da süngerden yararlanarak biraz far uygulayabilirsiniz. Yüzünüze hareket getirmek için, yanaklarınıza pembe allık uygulayın. dudaklarınıza lavanta rengi gibi görünecek açık buz pembesi bir ruj sürerek makyajınızı tamamlayın. Bronz tenin nötr renkte bir dudak parlatıcısıyla mükemmel eşleştiğini düşünseniz de, bu sefer capcanlı bir ruj deneyin, sonucu beğeneceksiniz. Bronzun sıcaklığı dudağınızdaki hayat dolu renkle başarılı bir kontrast yaparak sizi son derece seksi bir görünüme kavuşturacak. Üstelik kırmızı tonlarındaki parlak renkler bronz tenin sağlıklı görünümünü vurgulayıp, size daha dikkat çekici bir ifade kazandıracaktır. Başlangıç olarak bronz rengi, yanaklarınızdan başlayarak şakaklarınıza doğru sürün. Sonra rengi, alnınıza, burnunuza ve çenenize de uygulayın. Çilek rengi bir dudak kalemiyle dudağınızın içini doldurun. “Bir kat kalem sürerseniz, parlatıcınız daha kalıcı olacaktır” isyor Lopez. Kalemi kullandıktan sonra, dudaklarınıza canlı tonda bir parlatıcı sürün.

CİLT BAKIMININ SIRLARI

Kuru Ciltler.

• İnce gözeneklidir
• Yanak kısımları pul pul ve kırmızı renklidir
• Hassastırlar
• Özellikle ağız ve göz çevresinde kırışıklıklar

Neler Yapılır?
• Geceleri yüzün için yumuşak, sabun içermeyen likit temizleyiciler ya da süper yağlı temizleme sabunları kullanabilirsin. Sabahları yüzüne sadece sıcak su çarpmalısın.
• Gliserin ile formüle edilmiş nemlendiricileri seçebilirsin, bunlar nem kaybını geciktirir, daha fazla kurumayı önler.
• Yüzünü ve vücudunu hala nemli iken nemlendirici kullanmalısın.
• Yağ bazlı fondöten ve krem allık kullanmalısın. İçerdikleri yağ, çizgi ve kırışıklıkları yumuşatmaya yardımcı olacaktır.
• Her gün SPF 15 faktörlü bir koruyucuyu yüzüne ve boynuna uygulayabilirsin.

Neler Yapmamalısın?
• Yüzünü asla sert bir sabunla yıkamamalısın.
• Pütürlü temizleme ürünlerinden ve peelinglerden uzak durmalısın.

Yağlı ciltler.
• Büyük gözenekler var
• Parlama (T-bölgesi)
• Saf olmayan bir cilt eğilimi

Neler Yapmalı?
• Yüzünü günde iki kez yağlı ciltler için formüle edilmiş yumuşak bir likit temizleyici ile temizlemelisin.
• Eğer ihtiyaç duyuyorsan yağ içermeyen bir nemlendirici kullanabilirsin.
• Yağı, pırıltıyı ve sivilceleri önlemek için yağsız ya da yağı kurutan fondöten, pudra ve toz allık kullanabilirsin.
• 15 SPF koruma faktörlü bir koruyucuyu ara sıra uygulayabilirsin.

Neler Yapmamalı?
• Yüzünü fazla ovalayıp fırçalamamalısın. Çünkü yağ cildin koruyucu bariyeridir.
• Cildini günde iki kereden fazla temizlememelisin.
• İhtiyacın yoksa nemlendirici kullanmamalısın.
• Yağı yok etmek için yüzünü pudralamamalısın. Bu cildinin tebeşir gibi görünmesine yol açar.

Karma ciltlerr.

• Yanak bölgesi kuru
• T-bölgesi yağlı

Neler Yapmalısın?
• Karma ciltler için formüle edilmiş temizleyiciler seçebilirsin.
• Su bazlı ya da yağsız fondöten kullanmalısın.
• Nemlendiriciyi sadece ihtiyaç duyulan bölgelere uygulamalısın, T bölgesine kullanmak sivilcelere neden olabilir.
• Yağsız formüle edilmiş SPF 15 koruma faktörlü bir ürün seçebilirsin.


Neler Yapmamalı ?
• Yüzünün değişik yerleri için farklı temizleyiciler kullanmamalılardır.

Yapılan beş yanlış

Sigara, tatlı un işleri vede börekler...bunlar hem cildinizi bozar hem de sağlığınızı. Teninizin tazeliğini koruması, moralinizin de iyi olması için size yararı dokunmayan bazı eski alışkanlıklarınızdan kurtulmanın zamanı geldi artık. Suyun içinde saatlerce banyoda kalıyorsunuz Banyonun içine suyu doldurup bir güzel dinlenip rahatladığınız bu anı dünyada hiçbir şeye değiştiremezsiniz değil mi? O zaman size sıcak bir banyonun cildi gevşettiğini, kan dolaşımını yavaşlattığını, selülit için uygun ortam yarattığını, kalbi zayıflattığını hatırlatmamız gerekiyor.Banyodan çıkmadan önce, bacak ve ayaklarınızı soğuk su ile duş yapın. Duşun ne denli yararlı olduğunu anımsatmamıza gerek yok sanırız. İyice dirileştirici güçlendirici olması için, duş yapmaya ılık suyla ayaklarınızdan başlayıp yavaş yavaş bedeninizin yukarısına çıkın. Duşu belkemiğinizde, yukarıdan aşağı gezdirerek sırtınıza tutun. Ve eğer cesarateniz varsa duşunuzu soğuk su (en çok 30 saniye) ile bitirin.
Hiç sütyen kullanmıyorsunuz

Eğer göğüs çevreniz 80 cm’den az ise göğüs bakımınıza özen göstediğiniz sürece size bir diyeceğimiz yok. Ama göğüs çevreniz bunu aşıyorsa dikkat etmezseniz göğsünüz gerginliğini ve diriliğini yitirebilir.

Normal Cilt için Cilt Bakımı önerisi

işte size her cilt tiipine göre maskelerden biri daha.Cildiniz ne kadar iyiyse sizde o kadar iyi sayılırsınız.Bu sebebten ötürü cilt bakımınıza dikkat edin. işte size öneriler.

Genişçbir tencerede suyu kaynatın. Bundan sonra içine bir avuç dolusu ıhlamur atınız ve bir iki dakika kaynadıktan sonra ocaktan alın. Başınıza büyükçe bir havlu veya çarşaf örterek başınızı 5-10 santim uzakta tutmak koşuluyla buhara tutun. Beş altı dakika kadar sonra cildiniz yumuşar

cildiniz yumuşadıktan sonra cilt bakımını yapabilirsiniz.

Cilt Bakım Maskeleri Normal Cilde sahip olanların cildi hafif gergin, sıkı pembe görünümlü ve dokunduğunuz zaman bir bebeğinki kadar yumuşak ve düzgün görünümlüdür ve ender bir cilt tipidir. Cilt Bakımı yaparken diğer cilt tiplerine sahip olanlar kadar çok fazla bir uğraş vermeye gerek yoktur. Normal Ciltler için kolayca hazırlanabilecek cilt bakımı maskeleri. Olgunlaşmış yarım şeftalinin kabuklarını soyup ezin. İçine bir çay kaşığı elma sirkesi, yarım tatlı kaşığı bal ve birer tane A ve D vitamini kapsülü katarak iyice karıştırın ve cildinizi temizledikten sonra bu karışımı sürün. Yarım saat bekledikten sonra cildinize önce sıcak sonra soğuk su ile yıkayıp yumuşak bir havlu ile kurulayın. İki yemek kaşığı yoğurda bir yemek kaşığı bal ilave edip iyice karıştırın ve bu karışımı cildinize sürüp yirmi dakika kadar bekletip yüzünüzü önce ılık sonra soğuk su ile yıkayın. Bir kaşık koyu kıvamlı süzme yoğurdu içine bir kaşık kil katıp iyi karıştırın ve yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile yüzünü yıkayın. Bir tane elmanın kabuklarını soyup ince bir şekilde rendeleyin. Daha sonra içine bir kaşık krema katıp iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve dekoltenize sürüp 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

maske yapıyormusunuz?

yıpranan cildinizi dinlendirin.Sizde maske yapabilirsiniz.Hemde kolay bir biçimde.merak etmeyin ve dikkatlice okuyun.mutlaka faydasını göreceksiniz.

maskeler kadınlar için özellikle tutkudur. Ciltteki çizgileri, lekeleri ve sebumu ortadan kaldırma özelliklerinden dolayı gerçek moral kaynağı sayılır.Sizde kendinize gereken bakım ve maskeyi gösterin güzelleşin.Cilt bakımı önemlidir.Atlamayın ve ihmal etmeyin.

Çizgiler kaybolsun gitsin....
Yüz lekeleri ve çizgileri ortadan kaldıran maskeler dışında göz çevresindeki şişlikleri de yok eden ve kurumuş dudaklara gereken nemi sağlayan çeşitli ürünler de bulunur. Dermatologların belirttiğine göre günümüzde kullanılan maskeler, cilt tarafından süratle emilir, normal bir cilt temizleyicinin ortadan kaldırmasının mümkün olmadığı lekelere de çözüm getirir. Etkileri ise geçici olur.

Aktif maddeler..

Maskelerin içerdikleri bu aktif maddeler, önce ciltte aşırı üretime yol açar, daha sonra da bu ölü hücrelerin ciltten temizlenmesi suretiyle etki ederler. Uygulanan maskeler, cildi tıkayan maddelerin bulunduğu deri yüzeyini yumuşatır ve ürünün cildin alt tabakasına daha kolay ulaşmasını sağlar.

Cildiniz devamlı şekilde temiz olmalıdır.

Maskelerin etkisini artırmak için uygulamadan önce cildinizi güzel şekilde yavaşca temizleyin. Bu işlem için az miktarda alfahidroksilasit içeren bir temizleyici kullanın. Maskenin nemli olmayan bir ortamda uygulanması gerekir, banyo gibi nemli ortamlarda maske uygulamaktan kaçının. Cildi maske uygularken, sürülecek tabakanın, ekmeğe sürülen yağ gibi ince olmasına dikkat edin. Maskeyi boynunuza da uygulamayı unutmayın. Krem tipi bir maskeyse bir süre beklettikten sonra, ince bir kağıt yardımıyla ciltten alın. Killi veya jelatin yapılıysa, ılık suyla yıkayın ve kurulayın. Her zaman nazikçe davranmaya özen gösterin. Cildi incitmemeye dikkat edin. Hazır maskeler, serinletici etki sağlama açısından, bir süre buzdolabında bekletildikten sonra uygulanabilir

Karma Ciltler İçin Cilt Bakım

Karma cilt için cilt bakım maskesi .:

1 tane muzun kabuklarını soyup çatalla iyice ezin. İçine bir tatlı kaşığı çırpılmış kremşanti ekleyin. Karışımı cildinize sürüp 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile cildinizi yıkayın.


1 adet tatlı kaşığı bira mayasını bir tatlı kaşığı ılık sütün içinde eritin ve bu karışımı yaklaşık yarım saat kadar serin bir yerde mayalanması için bekletin. Daha sonra karışımı tüm cildinize sürün. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

Birkaç tane büyükçe ıspanak yaprağını bir miktar kaynar sütün içine batırıp çıkarın Ispanak yaprakları daha sıcakken cildinize ve boynunuza yavaşca yerleştirin. Yaklaşık 5-6 dakika kadar bekledikten sonra yaprakları alın ve suratınızı su ile yıkayın.

birkaç adet marulun yapraklarını ince ince doğrayın ve hafif ateşte suyun içinde haşlayın. Marullar biraz soğuduktan sonra parçalara bölünmüş tülbendin üzerine koyup yüzünüze yerleştirin. Yatar vaziyette 20 dakika kadar bekledikten sonra marul lapalarını cildinizden alın ve marulları haşladığınız su ile cildinizi yıkayın

Doğal olarak Cilt Temizleme sütü


Sizde cildinizi doğal olarak temizleyebilirsiniz.önerilerimize kulak asın ve uygulamaya çalışın .İşte size birkaç öneri....Büyük bir salatalığı rendeleyiniz sonra yarım bardak sütün içine koyup karıştırın 3 saat bekletip bir pamuk yardımıyla yüzünüze sürünüz.

ikinci seçim.

Yarım çorba kaşığı yoğurt ile yarım çorba kaşığı yağmur suyu vede arıtılmış su ayrıca 2 çorba kaşığı limon suyunu iyice karıştırın. Temiz bir pamuğu bu karışıma batırarak cildinizi güzelce siliniz.

Kuru Ciltler İçin ise

Yarım bardak portakal çiçeği suyu vede yarım bardak gül suyunu bir şişenin içinde iyice çalkaladıktan sonra bu karışımın içine batırdığınız temiz bir pamuk parçası ile cildinizi güzelce silerek temizleyin. 2 avuç kurutulmuş fesleğen yaprağını bir bardak kaynar suyun içine atın. Üzerine iki çorba kaşığı süt tozu ilave ederek ılımasını bekleyin ve süzün. Hem pamuk yardımıyla cildinizi temizleyebilir hem de dairesel ve yumuşak hareketlerle cildinize masaj yaparak yedirebilirsiniz. Kuru ciltler için mükemmel bir cilt temizleme sütü denilebilir.Deneyin farkı görün.