Cilt Bakımı,Cilt maskesi,Sivilceler için maske,Siyah noktalar,Saç Bakımı,Normal Cilt Bakımı,Saç Sağlığı,aç Bakımı Saç Maskeleri saç dökülmesi saç bakım ürünleri evde saç bakımı saç maskeleri doğal cilt bakımı bitkisel cilt bakımı erkek cilt bakım saç bakımı cilt maskeleri cilt lekeleri siyah noktalar sivilceler Bitkisel Cilt Bakımı Cilt Bakımı ve Güzellik Kuru Cilt Bakımı doğal cilt bakımı bitkisel cilt bakımı epilasyon laser epilasyon

Blog Arşivi
KAMUFLAJ AMAÇLI YÜZ KOZMETİKLERİ

KAMUFLAJ AMAÇLI YÜZ KOZMETİKLERİ
Yüzdeki renk ve kontur düzensizliklerini örtmek amacıyla kullanılmaktadır.

Kontur düzensizliklerinin örtülmesi
Buradaki prensip, koyu tonlar bir çıkıntının daha geride açık renkler de bir girintinin daha önde görünmesine neden olurlar. Nedbeli bir yüzde düz bir görünüm elde edilmesi bu yolla elde edilebilir.

Bu amaçla en uygun ürünler pudralı allıklardır. Açık tonlanması gereken alanlar açık pembe ve koyutulması gereken yerler bronz renkte tonlanabilir.

Bu prensipler yüzün şeklini, alnın büyüklüğünü, çenenin ve burnun konturunu optimize etmekte de kullanılabilir.
Mükemmel yüz oval ve hatta simetriktir. Oval bir yüz, genişliğinin 1,5 katı uzunluktadır ve en geniş olduğu alın bölgesinden en dar olduğu çene ucuna doğru gitgide genişliği azalmalıdır.
Yüz yukardan aşağıya doğru üç eşit parçaya ayrılır: 1)alından glabellaya (alın ile burun kökünün birleştiği nokta) kadar, 2)glabelladan subnasaleye (burnun üst dudak ile birleştiği nokta) arası ve 3)subnasaleden çene ucuna.
Kulaktan kulağa da 5 eşit parçaya bölünür, her bir parça bir göz genişliği kadardır.

Örneğin yuvarlak bir yüzün yan sınırları daha koyu tonlanarak genişliği daha azmış izlenimi verilerek yüzün daha oval görünmesi sağlanabilir. Uzun bir yüz ise alın ve çene bölgesinde koyu tonlanarak daha kısa imiş gibi gösterilebilir. Kare bir yüzde ise her iki çenenin kenarları koyu tonlanarak yumuşatılabilir.

Aynı teknik alın ve çenede de kullanılabilir. Alnı kısa olan kişilerde saç çizgisinin altına açık tonlar, alnı geniş olan kişilerde ise koyu tonlar uygulanmalıdır.
Geride bir çenede ise çene ucuna ve kenarlarına açık tonlar uygulanmalıdır.

Ancak bu tekniklerin geçici bir çözüm sağlayabildiği ve cerrahinin yerini tutmayacağı unutulmamalıdır.

Renk düzensizliklerinin örtülmesi
Pigmentasyon defektleri ya altta yatan deri tonlarının hiçbirinin görünmesine izin vermeyen opak kozmetikler uygulanarak ya da komplementer (tamamlayıcı) renkler uygulanarak gerçekleştirilebilir.

Örneğin kırmızı pigmentasyon defektleri kırmızının komplementer rengi olan yeşil fondöten uygulanarak örtülebilir. Kırmızı deri renginin yeşil fondöten rengi ile karışması kahverengi bir ton verir ve bu da başka bir fondötenle daha rahatlıkla örtülebilir.
Sarı tonlar ise komplementer rengi olan mor ile bezenerek daha kahverengi tonlar elde edilebilir.

Arzu edilen renkten daha açık ya da koyu olan deri bölgeleri yeterli miktarda kahverengi içeren fondötenle gizlenebilir.

Uygulama teknikleri
En popüler kamuflaj fondötenleri krem formundadır ve önceden ısıtılmak için ele uygulanır. Bu ürünler uygulama sürelerinin uzun olması, iyi kapama özellikleri, en az uygulama yeteneği gerektirmesi, mükemmel örtücülüğü ve çoğu kişi için yeteri kadar dayanıklı olması ile en kolay olanlarıdır.

İlkin kişinin doğal deri rengine en yakın bir makyaj tabanı seçilmelidir. Genellikle bir karışım yapmak gerekir. Ancak 3 renkten fazlası kullanılmamalıdır. Aksi takdirde balçıkımsı bir renk elde edilebilir.

Fondöten rengi seçildikten sonra kişinin soluk yüzü varsa sarı ile, kırmızı yüzü varsa kırmızı ile karıştırılmalıdır. İyi bir renk uyumu elde etmek isteniyorsa son fondötende tüm yüz tonları bulunmalıdır.
Karıştırma genellikle az miktarda makyaj malzemesinin elin sırtına uygulanması ile yapılır. Böylece hem karıştırmak için uygun bir yüzey, hem hemen yüzün yanına getirerek rengin kıyaslanması için kolaylık sağlanmış olur hem de ürün kolayca karıştırmak için ısıtılmış olur.

Son fondöten nedbeli bölgeye sürülmez tıp tıplanır ve daha sonra yüzün ortasından saç çizgisine kulaklara ve çene altına doğru uygulanır. Daha doğal bir görünüm elde etmek için üzerinden fırça ile geçmek gerekir.
Tıptıplamak çok önemlidir çünkü nedbede makyaj malzemesinin tutunabilmesi için deri ek yapıları (kıl ve yağ bezleri gibi) bulunmamaktadır. Sürüldüğünde bu bölgelerde makyaj malzemesi kalmayacak ve silinecektir.
Kozmetik gerçek anlamda deriye bastırılmalı ve kuruması için 5 dakika beklenmelidir.

Bu kuruma süresinden sonra renksiz talk bazlı ince granüllü bir pudra bulaşmasını engellemek, kullanım süresini uzatmak, suya dayanıklılık sağlamak ve mat bir görünüm elde etmek için uygulanmalıdır.
Kamuflaj makyajı bu pudra ile kullanılmak üzere dizayn edilmiştir ve pudrasız istenen etkiyi göstermez.
Pudra fondötenin üzerine toz halinde bırakılmamalı bastırılmalıdır.

Son olarak daha önce anlatılan teknikle nedbe kontur düzensizliklerini en aza indirmek için gölgeleme ve belirleme prensipleri uygulanır.
Maalesef kamuflaj fondöteni nedbenin ve normal derinin porlar ve kırışıklıklar gibi yüzey düzensizliklerini belirginleştirebilir.
Çökük nedbeler genellikle çevre deriden daha koyu görünürler. Bu durum aynı renkte fondöten uygulansa bile görülebilir. Bu nedenle nedbenin üzerine daha açık tonda allık uygulanır.
Eğer nedbe kabarık ise o zaman daha koyu renkli allık kullanılır.
Far, rimel ve maskara gibi diğer renkli yüz kozmetikleri çekici bir görünüm elde etmek için kullanılabilir.

Genel olarak kamuflaj kozmetiklerini çıkarmak için su ve sabundan daha fazlasına gerekisinim vardır. Çoğu üretici yağ bazlı bir temizleyici ürün sunmakta ve bunun ardından su ve sabun kullanılmasını önermektedir. Bu kozmetikler kesinlikle ancak gerektiğinde kullanılmalı ve yatmadan önce muhakkak temizlenmelidir