Cilt Bakımı,Cilt maskesi,Sivilceler için maske,Siyah noktalar,Saç Bakımı,Normal Cilt Bakımı,Saç Sağlığı,aç Bakımı Saç Maskeleri saç dökülmesi saç bakım ürünleri evde saç bakımı saç maskeleri doğal cilt bakımı bitkisel cilt bakımı erkek cilt bakım saç bakımı cilt maskeleri cilt lekeleri siyah noktalar sivilceler Bitkisel Cilt Bakımı Cilt Bakımı ve Güzellik Kuru Cilt Bakımı doğal cilt bakımı bitkisel cilt bakımı epilasyon laser epilasyon

Blog Arşivi
Sütun gibi bacaklar

Sütun gibi bacaklar


Bacaklarınız!.. Onlara gereken özeni gösteriyor musunuz?
Güzel görünümlü bacakların sırrı, sağlıklı olmalarında yatıyor.
Sütun gibi tanımı biraz iddialı olsa da hoş görünümlü bacaklara sahip olmak hiç de zor değil.

Temizlik ve hijyen

Bacak bakımı bazı hijyen kuralları gerektirir. Öncelikle derimizi kuşatan mikroplardan kurtulmak gerekir. Bunun için bacakları düzenli olarak sabunla yıkamak en doğru yoldur. Ama dikkat! Sabun tersine dönebilecek bir silah gibidir. Mikropları yok edip hijyen sağlarken, deterjanlı yapısı nedeniyle derimizi çevreleyen ve cildin iyi nemlenmesini sağlayan koruyucu film tabakasına zarar verip, cildin kurumasına sebep olur. Bu nedenle, cildin pH dengesine uygun sabunlar ya da sabunsuz temizleyiciler tercih etmek daha doğrudur. Bacaklarınızı temizledikten sonra, iyice durulamalı ve yumuşak bir havluyla hemen kurulamalısınız.
Haftada 1 kez ise, bacaklarınızı ölü hücrelerden arındırmak için arındırıcı bir ürünle derinlemesine temizlik uygulayın. Arındırma işlemi sırasında, sert bir dokuya sahip olan diz kapağı ve bacak arkalarında inatçı olun.
Temizlik veya arındırma işleminden sonra mutlaka bir vücut sütüyle bacaklarınızı nemlendirin. Vücut sütleri nemlendirmenin yanında bir film tabakası bırakarak cildi dış etkenlerden de korur.
Bacak güzelliğinin en önemli noktalarından biri de, tüylerden temizlenmektir. Bunun için pek çok metot mevcuttur.

- Tüy dökücü kremler: İnce ve seyrek tüylü iseniz, tercih etmeniz daha doğru olur. Bu ürünlerin kullanımında ürünün bacağınızda kalış süresine sadık kalmanız gerekir; çünkü tüy dökücü kremler fazla alkalin içerir ve tahriş riskleri oldukça yüksektir.

- Elektrikli epilasyon makinesi: Batık tüyleriniz yoksa rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.

- Ağda: Eğer tüyleriniz kalın ve sertse en iyi yoldur. Ağdadan daha iyi sonuç almak için, öncesinde bacaklara arındırma işlemi uygulamak ve sonrasında da yatıştırıcı bir ürün sürmek gerekir.

Dikkat! Eğer varis probleminiz varsa, sıcak ağdadan uzak durun. Diğer metodları veya soğuk ağdayı tercih edin.

Bacak şişmeleri

Bacakların şişmesinin başlıca nedenleri kan dolaşımı ile ilgilidir.
Kan miktarındaki azalma: Kalp aynı bir pompa gibi atar damarlar yolu ile kanı vücuda pompalar. Kanın kalbe geri dönüşü toplar damarlar yolu ile olur. Bu dönüşte pompa rolünü üstlenen bir mekanizma yoktur. Dolayısıyla dolaşımdaki kan miktarı azalabilir, bu da hücre ve organların işlevlerini tam olarak yerine getiremez duruma gelmesine veya aşırı yorulmasına neden olur. Kan dolaşımındaki bu bozulma, bacaklarda şişmeye sebep olur.
Damarların genişlemesi: Damarların genişlemesindeki en önemli etken sıcaklıktır: sıcak ortamlar, sıcak banyo, sıcak ağda gibi.

Bacak şişmelerini engellemek için öneriler:

- Hareket edin: Düzenli olarak yer egzersizleri ve spor yapın. Özellikle yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi sporlar en uygun olanlardır.
- Otururken: Bacaklarınızı mümkünse bir puf veya tabureye uzatın. Bacak bacak üstüne atmamaya gayret edin.
- Giyinirken: Sıkı pantolonlardan ve çoraplardan kaçının. Çok alçak veya çok yüksek topuklu ayakkabıları mümkün olduğunca az kullanın. İdeal topuk boyu 2-4 cm.dir. Ayaklarınızı gereğinden fazla sıcak tutan botları gün boyu giymemeye özen gösterin.
- Banyoda: Çok sıcak banyo veya duşlardan kaçının. Ilık su tercih edin, banyodan çıkmadan önce bacaklarınıza soğuk duş tutun.


Varis
Varis kan dolaşımı bozukluğundan oluşur. Kanı kalbe geri taşıyan toplar damarlar kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerir. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olur. Bu durum, bacaklardaki yüzeysel toplardamarların genişlemesine, uzamasına ve büklümlü bir hal alıp varis adını verdiğimiz görünüme dönüşmesine neden olur.
Daha çok kadınlarda görülen varis, dolaşım sorunları yaşanmasına neden olan, ayakta fazla durmak, fazla oturmak, yaşlılık, kalıtım, şişmanlık ve hamilelik gibi faktörlerle de yakından ilişkilidir.

Varis oluşumunu engellemek için, fazla güneşlenmekten, sıcak banyolardan, sabit durmaktan, hareketsizlikten ve yanlış beslenmeden kaçınmak gerekir.

Ameliyat, skleroterapi (iğne) ve ışın uygulamaları başlıca tedavi yöntemleridir